Diyet

Şeker Hastalığında Doğru Beslenme Hayat Kurtarır

Şeker hastalığının tedavisinde, kan şekerini dengede tutmak gerekir. Düzenli ve dengeli beslenme prensiplerine uyarak hastalığın olumsuz etkilerini azaltabilirsiniz. Yanlış beslenme alışkanlıkları hastalığın tehlikeli yüzü ile tanışmanıza neden olur. Tıbbi beslenme tedavisi diyabet hastalarının yaşam kalitesini arttırır. Sağlıklı beslenme programı ile kan şekeri istenilen seviyede tutulabilir kan yağlarındaki artışa engel olabilirsiniz. Doğru gıdaları doğru tüketmek diğer rahatsızlıklara yakalanma riskini hafifletmiş olur.

Şeker hastaları gün içinde minimum 6 öğün beslenmesi gerekir. Öğün sıklığı ve sayısı şeker hastalarının kan şeker düzeyini normal sınırlarda tutar. Günde 6 öğün beslenen kişinin insülin dengesi korunur. Vücudun insülin ihtiyacı azalır. Hastada ani şeker düşmesi ve yükselmesi gibi durumlar ortaya çıkmaz.

Şeker hastalarında koroner kalp hastalıklarına yakalanma riski yüksektir.

Diyabet kalp hastalıklarına zemin hazırlar. Bu yüzden beslenirken tüketilen yağ miktarı ve türü çok önemlidir. Margarin ve tereyağından uzak durmalısınız. Bunlar yerine zeytinyağı, mısır özü, ayçiçeği yağı, soya yağı tercih edilmelidir.  Et tüketirken kırmızı et yerine beyaz et tüketilmelidir. Kırmızı et tüketecekseniz etin yağsız olmasına dikkat etmelisiniz. Haftada ikiden fazla yumurta tüketmelisiniz. Sakatatı beslenme alışkanlığından çıkarmalısınız.

Şeker hastaları her türlü şekerden, kızartılmış ve kavrulmuş besinlerden ve hazır gıdalardan uzak durmaları gerekir. Beslenme programlarında E, B ve C vitamin açısından zengin besinler yer almalıdır. Bunun için yeterli miktarda taze sebze, meyve ve tahıl tüketmelisiniz. Şeker hastalarının diyeti kişiye özel olarak belirlenmelidir. Kişi hayat boyu kilosuna, kan şeker oranına, kullandığı ilaçlara dikkat etmesi gerekir. Şeker hastalarının beslenme programı diyetisyenler tarafından hazırlanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir