Sağlık Yazıları

Saç dökülmesine 10 bitkisel çözüm

Saç dökülmesi insanların en sık karşılaştığı sağlık sorunlarından birisidir. Yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan saç dökülmesinin birçok sebebi vardır. Saç dökülmesini engellemek için neler yapılmalı, saç dökülmesine iyi gelen şifalı bitkiler nelerdir, yazı dizimizin devamında bu konu hakkında bilgileri bulabilirsiniz.

 

Saç dökülmesi konusunda uzmanların önerdiği yöntemler şunlardır:

1-Kan dolaşımını hızlandırmak ve saç köklerini canlandırmak için zeytinyağı ve hindistancevizi yağını saç derinize masaj yaparak sürün. Saçları ılık su ile durulayarak masaj yapın. Bu uygulama saçlarınızın dökülmesini engeller ve saçlarınızın daha hızlı uzamasını sağlar.

2- Saç dökülmesini önlemek için kremsi Hindistan cevizi yağı ile alma yağı karışımı kullanılır. Bu karışım saçların uzamasını, kuru saçların nemlenmesini, kaşınan saç derisini iyileştirir. Limon suyu ve alma yağı karışımını saç derisine masaj yaparak uygulayın. Bone ile saçlarınızı örtün. Karışımın saç köklerinin diplerine kadar işlemesi için sabaha kadar bekleyin. Sabah hafif bir şampuan ile saçlarınızı durulayın. Bu işlemi 1 hafta boyunca tekrarlayın. Saçlarınızın kısa sürede uzadığını ve güçlendiğini göreceksiniz.

3-Aktarlardan kokulu sardunya yaprağı alın. Sardunya yapraklarını 30 dakika kaynayan su içine atıp beyazlaşana kadar bekleyin. Sardunya suyunu bir kap içine süzdürüp oluşan karışımı haftada 2 kez saçlarda kullanın.

4-Marul ilaçları saç dökülmesini azaltmada en çok kullanılan ürünlerden birisidir. Bir demet marul yaprağını püre haline getirip taze sıkılmış ıspanak suyuna karıştırın. Bu karışımı haftalık saç derisine maske olarak saçınıza sürün.

5-Biberiye dalları saç dökülmesinde çok etkilidir. 1 tutam biberiye yaprağını kısık ateşte 20 dakika kaynatın. Biber suyunu süzdürüp her gün saçlarınızı durulamak için kullanın. Biberiye suyunu 3 gün buzdolabında muhafaza edin. Dökülen saçları geri getiren karışım biber suyu doğal bir krem olarak uygulanır.

6-Horozibiği çiçeği yapraklarının suyu incelen saç tellerinin güçlendirilmesinde kullanılır. 1 meyve sıkacağı ile horozibiği çiçeğinin suyu çıkartılır. İlaç olarak her gün taze olarak hazırlanmalıdır.  Horozibiği çiçeği sıvısını saçlardan durulamadan 1 saat önce sıcak su ile masaj yaparak uygulayın.  Saç dökülmesini engelleyen horozibiği çiçeği saçların gençleşmesini ve yumuşamasını sağlar.

7- Saçları güçlendiren kına Hindistan’da yetişen bir bitkidir. Kına saçların parlak ve güçlü görünmesini sağlar. Saç tellerinin kırılmasını engeller. Kına özü içeren doğal saç bakım ürünleri kullanmaya özen gösterin.

8- Yonca suyu saç köklerini besler. Saç incelmesini engelleyerek saçların dökülmesini önler. Sıvısı havuç suyu ile karıştırılıp içilirse iyi bir sakinleştirici olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir