Sağlık Yazıları

Kızamık Nedir, Kızamık Hakkında Genel Bilgiler

Genelde 3-10 yaşları arasındaki çocuklarda görülen kızamık aşırı derecede bulaşıcı ve tehlikeli bir hastalıktır çünkü iyi tedavi edilmez ise bu hastalık ilerleyerek zatürreye dönüşme potansiyeli vardır. Kızamık hastalığı genelde kış aylarında patlak veren hava yolu ve temas ile insandan insana geçen bulaşıcı bir hastalıktır bazen yetişkinlerde de bu hastalık ortaya çıkmakta ve yetişkinlerde atlatılması daha zorlu olduğu daha tehlikeli bir hal almaktadır.

Kızamık hastalığının belirtilerine gelecek olursa kızamık virüsü hastaya girdikten sonra 14 günlük bir kuluçka süresi geçirir. Bu süreden sonra kendini yavaş yavaş baş dönmesi, gözlerde kızarıklık, baş ağrısı, öksürük ve ışığa karşı aşırı duyarlılık olarak kendini gösterir. Bu belirtilerden birkaç sonra ise ağız içinde bazı lekeler oluşmaya başlamaktadır. Daha sonra bu lekeler ağızdan boyun, yüz, göğüs, kol ve bacaklara doğru yayılmaya başlamaktadır. Bu lekeler 3-4 gün boyunca vücutta kalırlar ve bu süreden sonra oluştuğu gibi kaybolmaya başlarlar.

Tedavisinden bahsedecek olursak öncelikle bu hastalık çok bulaşıcı olduğu için hastanın çevreyle ilişkisi kesilmeli ve temiz, iyi havalandırılmış, güneş gören bir odada tedaviye başlanılması gerekmektedir. Bu esnada hastalık geçiren kişinin de beden temizliğine dikkat edilmelidir. Ayrıca oda sık sık havalandırılırken hastanın üşütülmemesine dikkat edilmelidir. Unutulmamalıdır ki bu hastalığın bir ileri aşaması zaturredir ve bildiğiniz gibi de zaturre ölümcül bir hastalıktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir