Anne & Bebek

Çocuklara sorumluluk bilinci nasıl aşılanır?

Anne ve babalar çocuklarının belli değerler kazanması için çabalar. Çocukları geleceğe hazırlayan en önemli vasıflardan birisi sorumluluk duygusudur. Sorumluluk başarı ve mutluluğu etkileyen en önemli kişisel özelliklerden birisidir. Anne ve babalar çocuklarının sorumluluk kazanması için elinden geleni yapması gerekir.

 

Duygu ve düşüncelerini ifade edebilen, gerektiğinde hayır diyebilen, hakkını savunabilen, göreve ve sorumluluklarının farkında olan, kendine güvenen çocuklar yetiştirmek anne ve babaların ortak isteğidir.  Çocuklara temel disiplin kurallarını doğru bir şekilde uygulayarak çocuklara bu vasfı kazandırabilirsiniz.

 

Sorumluluk kendimize ve çevremize karşı görevlerimizi zamanında yerine getirme zorunluluğu anlamına gelir. Çocuklarda sorumluluk bilincinin gelişmesinde anne ve babanın rolü büyüktür. Sorumluluk duygusu aile içinde gelişmeye başlar. Çocuk sosyalleştikçe sorumluluk duygusu girdiği her ortamda devam eder.

 

Çocuklara sorumluluk duygusu kazandırmak için çocukların gelişim dönemlerini ve çocukların sahip oldukları özellikleri iyi bilmek gerekir. Çocuklar hangi yaşta neleri yapabilir? Bu sorunun cevabına göre çocuklara görev ve sorumluluk verilmelidir. Çocuğunuzun beceri düzeyini gözlem yaparak bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Çocuğunuzu destekleyerek becerilerini geliştirmeleri için çocukları teşvik etmelisiniz. Çocuğun kendi yemeğini kendisinin yemesine, kıyafetlerini kendisinin giyip çıkarmasına müsaade edin. Çocuğun beceriyi sergilemesine fırsat vermemek çocuğun kendine olan güven duygusunu zedeler. Anne ve babanın da kendisine güvenmediğini düşünür. Bu yüzden çocukların yaş ve beceri düzeyine uygun sorumluluklar vermek gerekir. 2 yaşındaki çocuktan dağıttığı odayı toplamasını beklemek uygun bir sorumluluk değildir. Bunun yerine dağıttığı oyuncakları sepetine basket atarak toplattırmak gerekir.

 

Çocuklarda sorumluluk bilinci bir anda oluşmaz. Bu yüzden bu konuda sabırlı olmak sağlam adımlarla ilerlemek gerekir. Bir beceri ne kadar çok pratik edilirse o beceriyi o kadar çok geliştirebilirsiniz. Çocuğunuzun yemeğini kendisi yemesi, elbisesini kendisi giymesi için çocuğa fırsat vermek, her yaptığı doğru davranışı sözel pekiştireçlerle güçlendirmek gerekir. Süper yemeğini kendin yedin, kıyafetlerini kendin çıkardın harikasın gibi sözler kullanılmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir